Sivusto ei tue käyttämääsi selainta. Suosittelemme selaimen päivittämistä uudempaan versioon.
Inarin porokuninkuusajot 2016    
SUOPUNKI TULOKSET, NAISET
1 Kaaretkoski Jenni Sattasniemi 2:09.50
2 Sara Elen Anne Sallivaara 2:17.83
3 Äärelä Eeva-Mari Kemin-Sompio 2:33.15
4
Sara-Tornensis Sunnamaarit
Sallivaara 2:46.12
5 Mäkitalo Kirsi Sattasniemi 3:15.31
6 Magga-Eira Anne Sallivaara 3:23.07
7 Näkkäläjärvi Rauna-Maaria Sallivaara keskeytti
8 Magga Inkeri Muotkatunturi keskeytti
       
SUOPUNKI TULOKSET, MIEHET
1 Näkkäläjärvi Niko Näkkälä 2:14.34
2 Eira Per Johan Lákkonjarga 2:42.74
3 Siirtola Sami Sattasniemi 3:09.38
4 Haetta Mikkel Mathis Abborassa 4:03.57
5 Mattus Petri Hammastunturi 5:26.95
6 Autio Oula Sattasniemi 6:00.00
7 Anti Nils Kai Ante Halgavarre 6:00.00
8 Eira Anders Nils Skuohtanjarga poissa

 

Suopunginheiton SM-kilpailut

26.3.2016 Savukoski, 5. BRP Porocup kilpailut ja Kuivalihamarkkinat

Samperin Savotta

FINAALI NAISET

  1. MÄKITALO KIRSI, Sattasniemi 1.48,95

  2. OLLILA MAIJU, Kemin-Sompio 4.08,36

  3. OLLILA SEIJA, Kemin-Sompio 5.04,03

  4. KAVAKKA ANNE-MARI, Kemin-Sompio AIKA (4. väliaika 2.11,43)

  5. RÄSÄNEN VUOKKO, Kemin-Sompio AIKA (4. väliaika 2.27,06)

  6. PYHÄJÄRVI TANJA, Kemin-Sompio AIKA (3. väliaika 4.34,22)

FINAALI MIEHET

  1. MARJALA JANI-PETRI, Kemin-Sompio 4.30,89

  2. KAARETKOSKI JUKKA, Sattasniemi AIKA (4. väliaika 3.28,51)

  3. LAKELA JOUNI, Kemin-Sompio AIKA (4. väliaika 4.42,59)

  4. SARA OULA, Sallivaara AIKA (4. väliaika 4.52,83)

  5. OLLILA TUOMAS, Kemin-Sompio AIKA (3. väliaika 3.27,05)

  6. YLILOKKA MATTI, Kemin-Sompio AIKA (2. väliaika 5.34,34)

 

19.3.2016 TANHUAN POROKILPAILUT

SUOPUNGINHEITTO

Lapset 10-vuotta ja alle

1. Oula Matero                  

2. Ante Pulju

3. Sammeli Siirtola (arvottu)                   

Muut osallistuneet: Aleksi Karjalainen, Raffe Keijonen, Sohvi Postila, Onni Marjala, Eliisa Ollila, Asla Autio, Ailu Autio, Emmi Holmqvist, Leevi Holmqvist, Kerttu Laine, Elli Pulju ja Nuutti Marjala

Nuoret 11-15-vuotta

1. Enni Siivola                   

2. Jenni Mikkola (arvottu)

3. Samu Piirainen (arvottu)

Muut osallistuneet: Sami Karjalainen, Antti Puska, Niko Värriö, Veeti Värriö ja Pikka Marjala 

Naiset

1. Kirsi Mäkitalo                 Sattasniemi                        

2. Sara Autio                       Sattasniemi                                              

3. Anne-Mari Kavakka       Kemin-Sompio                                        

Miehet

1. Sami Siirtola                   Sattasniemi                                                                    

2. Tuomas Ollila                 Kemin-Sompio                                        

3. Mika O. Marjala             Kemin-Sompio               

 

4.4.2015 Savukoski, Kuivaliha-Sprint ja Kuivalihamarkkinat

Samperin Savotta

FINAALI NAISET
1. Kirsi Mäkitalo, Sattasniemi 1.41.75
2. Makreta Pyhäjärvi, Kemin-Sompio 2.11.46
3. Maiju Ollila, Kemin-Sompio 2.35.49
4. Elen Anne Sara, Sallivaara 2.49.27
5. Anne-Mari Kavakka, Kemin-Sompio 4.30.39
6. Jenni Kaaretkoski-Lakela, Kemin-Sompio 4.35.57

FINAALI MIEHET
1. Oula Sara, Sallivaara 3.07.66
2. Jukka Kaaretkoski, Sattasniemi 3.16.86
3. Jouni Lakela, Kemin-Sompio 4.25.91
4. Tuomas Ollila, Kemin-Sompio aika (4. heittopaikan väliaika 3.29.48)
5. Jani-Petri Marjala aika (4. heittopaikan väliaika 4.01.67)
6. Mika O. Marjala aika (4. heittopaikan väliaika 5.38.44)

 

Tanhuan porokilpailut 14.3.2015

SUOPUNGINHEITTO

Lapset 10-vuotta ja alle

1. Jonte Merivirta       

2. Oula Matero           

3. Sammeli Siirtola     

Muut osallistuneet: Eliisi Ollila, Vilma Pyhäjärvi, Elli Pulju, Eelis Äärelä, Aleksi Karjalainen, Ante Pulju, Malla Pyhäjärvi, Asla Pulska, Saana Siirtola, Asla Autio, Ailu Autio, Ronja Hyötylä, Onni Marjala ja Eino Marjala

Nuoret 11-15-vuotta

1. Nilla Merivirta        

2. Antti Puska

3. Sara Karjalainen (arvottu)  

Muut osallistuneet: Sami Karjalainen ja Jonne Savukoski

 

Naiset

1. Kirsi Mäkitalo         Sattasniemi                  1.57

2. Vuokko Räsänen     Kemin-Sompio            2.16    

3. Makreta Pyhäjärvi   Kemin-Sompio            3.35    

 

Miehet

1. Jukka Kaaretkoski   Sattasniemi                  3.03                

2. Tuomas Ollila          Kemin-Sompio                       

3. Jouni Lakela            Kemin-Sompio   

 

Suopunginheiton SM-kilpailut Sattasessa 18.4.2014, tulokset:

Finaali Naiset:
1. Magga Piia, Muotkatunturi, 3.04.55
2. Pyhäjärvi Eeva-Mari, Kemin-Sompio, 3.05.14
3. Ylitalo Riika, Sattasniemi, 3.32.69
4. Mäkitalo Kirsi, Sattasniemi, 4.57.89
5. Pyhäjärvi Makreta, Kemin-Sompio, aika
6. Magga Inkeri, Muotkatunturi, aika

Finaali Miehet:
1. Autio Oula, Sattasniemi, 2.38.54
2. Lakela Jouni, Kemin-Sompio, 3.19.46
3. Hetta Eero, Lappi, 4.19.54
4. Näkkäläjärvi Niko, Näkkälä, 5.34.71
5. Kaaretkoski Jukka, Sattasniemi, 5.45.78
6. Äärelä Antti, Lappi, aika

 

SM-suopunki, karsinta 18.4.2014

Naiset:

1. Magga Piia, Muotkatunturi 2.17.78
2. Pyhäjärvi Makreta, Kemin-Sompio 3.21.74
3. Pyhäjärvi Eeva-Mari, Kemin-Sompio 4.12.98
4. Mäkitalo Kirsi, Sattasniemi 4.29.98
5. Magga Inkeri, Muotkatunturi 4.56.52
6. Ylitalo Riika, Sattasniemi 6.00.00
7. Ollila Maiju, Kemin-Sompio 4. paalu 2.00.62
8. Kaaretkoski-Lakela Jenni, Kemin-Sompio 4. paalu 2.08.74
9. Autio Sara, Sattasniemi 4.paalu 2.14.75
10. Mikkola Hanna, Sattasniemi 4.paalu 2.22.28
11. Kaunisvaara Seija, Sattasniemi 4. paalu 3.42.89
12. Ekorre Maila, Sattasniemi 4. paalu 4.40.02
13. Vaarala Tuija, Oraniemi 4.paalu 5.12.22
14. Räsänen Vuokko, Kemin-Sompio 3.paalu 2.36.68
15. Maijala Eeva-Maria, Oraniemi 2. paalu 1.29.61

Miehet:

1. Autio Oula, Sattasniemi 2.49.52
2. Hetta Eero, Lappi 3.44.31
3. Lakela Jouni, Kemin-Sompio 4.12.99
4. Kaaretkoski Jukka, Sattasniemi 5.24.13
5. Sara Oula, Sallivaara 5.26.96
6. Äärelä Antti, Lappi 4.paalu 4.52.27
7. Näkkäläjärvi Niko, Näkkälä 4. paalu 5.00.33
8. Keskitalo Mika,  Lappi 4. paalu 5.22.60
9. Ollila Tuomas, Kemin-Sompio 4. paalu 5.31.02
10. Marjala Jani-Petri, Kemin-Sompio 3. paalu 2.26.44
11. Kuukasjärvi Teemu, Lappi 3. paalu 4.12.50
12. Autio Asko, Sattasniemi 2. paalu 2.45.11
13. Magga Taneli, Muotkatunturi 2. paalu 6.00.00
14. Maijala Jonne, Oraniemi 1. Paalu 0.15.25
15. Maijala Mikko, Oraniemi ja Siirtola Sami, Sattasniemi ei osumia

 

29.3.2014 Tanhuan tulokset:
Naiset:
1. Kirsi Mäkitalo, Sattasniemi
2. Seija Hietala, Oraniemi
3. Tuija Vaarala, Oraniemi

Miehet:
1. J-P Marjala, Kemin-Sompio
2. Antti Äärelä, Lappi
3. Matti Ylilokka, Kemin-Sompio

 
23.3.2014 Marianpäivän suopunginheiton tulokset:

Finaali Naiset:
1. Elen Anne Sara 2.08
2. Anne Risten Sara 3.03
3. Anni Magga-Eira 3.11
4. Tanja Pyhäjärvi 3.30
5. Marjinga Sara 3.49.
 
Finaali Miehet:
1. Niko Näkkäläjärvi 3.10
2. Per Juhan Eira 3.13
3. Mikkel Andreas Eira 3.45
4. Mikkel Mathis Hetta 4.29
5. Aslat Ante Eira